دوستان

۲۶ خرداد ۱۳۸۷

Amsterdam Vs Frankfurt

نکته اول اینه که ما ایرانیها معمولا آمستردام رو Amesterdam میخونیم و این در حالیست که تلفظ دقیقش Amsterdam هست.
یک شرکت توریستی به نام I amsterdam وجود دارد


بعد اینکه هلند دو استان از ندرلندNetherland هست و اشتباه است که کل کشور رو هلند بنامیم . همونطور که در نقشه می بینید دو قسمت قرمز رنگ هلند شمالی و جنوبی نام داره . پس بجای واژه غریب و ناموس هلند بگوییم ندرلند. (البته خود ندرلندیام , میگن هلند)


آمستردام : قبل از اینکه به آمستردام برم فکر می کردم جمعیتش حدود 4 - 5 میلیونی باشه ولی بعد فهمیدم که جمعیش 750 هزار نفر هست و با حومه اش حدودا 1.5 میلیون می شه .

2. جمعیت هلند حدود 17 میلیون نفر هست که نکته قابل توجه جمعیت زیاد مسلمان این کشور هست. شنیدم حدود یک میلیون مسلمان داره و حتی در ساحل هم می شد اونارو دید که با حجاب آب بازی می کردند.

3. در آمستردام کشیدن مواد مخدر آزاد است و قبل از اینکه برم فکر می کردم که حتما کلی پلیس در آمستردام هست و هر کی یک گوشه نشسته داره تزریق می کنه ولی اصلا اینتوری نیست. آمستردام مظهر آزادیه .

مثلا در خیابان Redlight یا فاحشه خانه ها مثل یک خیابان کاملا عادی , کارگرها مشغول کار هستند , اون طرف یک گروه توریستی چینی با راهنما داره در مورد تاریخچه فاح*شه ها و تجارت جنسی صحبت می کنه, اونطرف تر یک سیاه پوست جوینت ماری جوانارو می کشه . در ایران هر چی ماده مخدر آشغال و مضر و اعتیاد آور هست مصرف می شه مثل کراک , هرویین و ...

در آمستردام هرویین ممنوع است و معمولا حشیش وماری جوانا مصرف می شه و جالبه که بیشتر هلندی ها خودشون مصرف نمی کنن و این مواد مخدر بیشتر برای مصرف توریست ها هست.
قیمت یک جوینت آماده 3.5 یورو هست ولی خیلی ها خودشون گرمی می خرند و درست میکنند.

قیمت فاح*شه هایی که دارای دوکون (منظور مکان هست ) و تشکیلات بودن از 50 یورو (20 دقیقه ) بود به بالا(بنا به شنیده ها) , (البته می گویند قیمت ثابتی نداره و بستگی به موارد بسیار زیادی داره که بهتره اینجا وارد جزییات نشیم ), ولی کلی پیشنهاد هم تو کوچه و خیابون بهت می شد که فکر کنم ارزون تر باشه

چند روز پیش در فرانکورت بودم , در قسمت تجاری فرانکفورت پر است از مدیران تجاری با کت وشلوار و کراوات که کمتر در آلمان مد هست . البته در مرکز شهر فرانکفورت پر است از خارجی و کمتر می شه فهمید اینجا فرانکفورت هست.

میشه پش از چند دقیقه در فرانکفورت بودن , قلب تجارت اروپا بودن رو در این شهر حس کرد. پارسال که فرانکفورت بودم می شد بری در نمایشگاه بنز کنار مرسدس بنرهای آخرین مدل کافه یا کاپوچینو بنوشی ولی امسال که رفتم جداش کرده بودند.

جالبه که طبیعت آلمان هم بسیار با هلند فرق داره , هلند طبیعت کاملا مسطحی داره و حدود نیمی از هلند زیر سطح دریا قرار داره و پیش بینی شده که با ذوب شدن قطب , آمستردام به زیر آب بره. شنیدم که هلندی ها دارن تو چک منطقه مسکونی می سازند.

هلندی ها در مقایسه با آلمانیها مهربانتر و اینتر نشنال تر هستند و بسیار بسیار جالبه که در هلند بیشتر کانال های تلویزیون به زبان انگلیسی هست و پیر زن 60 سالشون هم به زبان انگلیسی حرف می زنه و فقط بعضی شبکه هاش به زبان هلندی هست. این در حالی که من فقط شبکه سی ان ان رو به زبان انگلیسی در آلمان دارم.

در ادامه باید بگم که هلندی ها به شدت تنبل هستند و در مقایسه با آلمان , آلمانیها سخت کوش تر و کاردرست تر از هلندی ها هستند.
روزی که در هلند بودم روز آزادی هلند بود و میونه هلندی ها با آلمانیها زیاد خوب نیست و هلندیها آلمانی می فهمند ولی اصلا حرف نمی زنند چون زبان آلمانی برای هلندی ها مرورگر نازی های و جنگ هست.

هلند به مراتب گرون تر از آلمان هست و پسر خالم که چند روزی به آلمان آمده بود تا تونست خورد و خرید کرد. همچنین وضعیت تحصیلی در آلمان از لحاظ شهریه بهتر از ندرلند هست. مثلا دانشجوهای دانشگاه دلفت حدود 700 یورو در ماه شهریه میدن درحالیست که در آلمان این مبلغ 500 یورو در ترم هست. البته دلیلش هم زبان انگلیسی بودن دانشگاه ها ی هلند و متقاضی زیاد هست.

در مورد اقتصاد هلند هم شرکتهای بسیار کمی در مقایسه باآلمان داره که معروفاشون DAF و PHILIPS , TOMTOM هست.
IKEA سرمایه داراش هلندیه ولی شرکتش سوئدی هست.

دو سال پیش که داشتم با قطار از دوسلدورف می رفتم فرانکفوورت سرعت قطار به 305 کیلومتر رسید. قبل از فرانکفورت منطقه جنگلی هست که قطار می تونه سرعتش رو زیاد کنه , اینبار که از آمستردام به فرایبورگ با قطار میومدم گفتم یک عکس بگریم .آمستردام شهر توریستی هست و کلا دست هر کی تو آمستردام یک دوربین هست ولی در فرانکفورت تعداد محدودی توریست هست.

نکته جالب دیگه کانال های آمستردام هست و کل آمستردام رو میشه با قایق گشت.

ضمیمه : تمام ویدیوهام در یوتیوب حذف شده . حاصل کار 2 سال زحمت . دلیل حذف شدن آپلود کردن یک دقیقه از سریال My name is Earl بود و شکایت شبکه NBC از کانال من و خیلی از ویدیوهای شخصی من که کپی هم ازش نداشتم پاک شد.
قبلا آرش کمانگیر بهم گفته بود که کپی رایت یوتیوب خیلی سختگیره , هر چی میل زدم هم جواب دادن که نمی شه .

خودمونیم دیگه حال و حوصله ویدیو آپلود کردن هم ندارم. بسیاری از مصاحبه های خوب و فیلم های مستند هم پاک شد رفت امان خدا.

حالا به این موزیک گوش کنید: Soulmate


4 comments:

Sadegh گفت...

سلام

اول بار یا دوم باری بود که وبلاگت را میبینم

دلم سوخت برات

اما نگران نباش. چند وقت پیش یک سایت معرفی شده بود که ویدیوهای پاک شده یوتیوب را در خودش جای میده

متاسفانه اسم سایت یادم نیست، اما یک سرچ کوچولو حتما جواب میده.
(اختمال میدهم که لینک مربوط به آن سایت را یا در 1پزشک دیدم یا در پی سی دانلود.

موفق باشی

Softminer گفت...

mste said...

سلام
مرسی , اون سایت رو می شناسم.
نتونستم ویدیوهای خودم رو پیداکنم.

ناشناس گفت...

ba salam khedmate modireh mohtarame site
  agar mayel be tabadoleh link hastid
 lotf konid mozue linketun ra barayeh ma befrestid
pishapish az hamkaritun sepasgozaram 
www.takro.net
 movafagh bashid

thinker گفت...

bana be tajrobe va nazare man ye jae mesle Frankfurt ya Munich az lahaze class va shahriat az Amsterdam balatare, dar hali ke Amsterdam bishtar vase tourist ha jazebe dare (bana be dalayeli ke khodet gofti). dar kol man Germani ro tarjih midam :D

ارسال یک نظر